Orto-mid

Zadzwoń: 512 381 841
E-mail: sklep@ortomid.pl

Dofinansowania

Podstawowe informacje o tym, w jaki sposób można ubiegać się o dofinansowanie

Jak uzyskać dofinansowanie z NFZ?

Udaj się na wizytę do osoby uprawnionej, w ramach NFZ lub prywatnie.

Każdy lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu jest uprawniony do wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, bez konieczności podpisywania umowy z NFZ.

lekarz rodzinny może wystawić zlecenie na :

środki pomocnicze tj. pieluchomajtki i cewniki jednorazowe do odsysania górnych dróg oddechowych, .wózek inwalidzki ręczny (stalowy) lub dziecięcy, pełzak do raczkowania, materac przeciwodleżynowy,  poduszka przeciwodleżynowa, protezy piersi, peruki, rurki traheostomijne, pończochy kikutowe, kule, laski, balkoniki, trójnogi, czwórnogi

lekarze specjaliści mogą wystawić również zleceinia na :

wózki aktywne,wózki specjalne,wózki elektryczne,pionizatory, ortezy,aparaty,kołnierze, sznurówki, foteliki rehabilitacyjne

Ważne:  Możliwe jest uzyskanie zlecenia na nowych zasadach. Uproszczony sposób realizacji wiąże się z brakiem wymogu potwierdzania przez pacjenta zlecenia w oddziale NFZ. Już podczas wizyty u lekarza można uzyskać potwierdzenie zlecenia z Narodowego Funduszu Zdrowia i bezpośrednio udać się do sklepu ORTO- MID , realizującego zlecenia na wyroby medyczne.

Dofinansowanie PCPR / MOPS do wyrobów medycznych finansowanych przez NFZ

Jeśli masz zlecenie z NFZ i jeszcze go nie zrealizowałeś, to możesz starać się o dofinansowanie w wysokości do 150% NFZ limitu na dany wyrób medyczny.

Np :  Limit kwoty finansowanej przez NFZ na wózek inwalidzki lekki wynosi 1700 zł, ale cena wózka przewyższa ten limit. Starając się o dofinansowanie możesz uzyskać do 150% kwoty limitu, co w tym przypadku wynosi 2550 zł. Po przyznaniu takiego dofinansowania będziesz w sumie dysponować kwotą 4250 zł.

Jeśli przedmiot ortopedyczny lub środek pomocniczy został już odebrany, a udział własny jest już zapłacony, możesz również starać się o zwrot zapłaconej kwoty udziału własnego do 150% kwoty dopłaty do limitu jaki został wyznaczony rozporządzeniem na dany wyrób medyczny

Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty w odpowiedniej instytucji:

1. Kserokopię zlecenia (wniosku) wydanego przez NFZ.
2. Fakturę proforma na wybrany wyrób medyczny na zlecenie (faktura musi zawierać informację o wartości dopłaty i wartości refundacji NFZ).
3. Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
4. Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
5. Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania

Dofinansowanie na sprzęt , który nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności. Istnieje kilka programów w których można uzyskać pomoc finansową:

dofinansownie do sprzętu rehablitacyjnego,

dofinansowanie do barier technicznych/w komunikowaniu się

dofinansowanie do barier architektonicznych

Programy te pozwalają na otrzymanie dofinansowanie na zakup różnego rodzaju sprzętu np.

zakup łóżka rehabilitacyjnego, schodołazów, podnośnika sufitowego, podnośnika transportowo-kąpielowego, podnośnika wannowego, rowery trójkołowe szyny do samochodu, sprzęt do ćwiczeń, oraz wiele innnych sprzętów

Aby otrzymać dofinansowanie należy złożyć poniżej wymienione dokumenty w odpowiedniej instytucji:

1. 
Zaświadczenie od lekarza z zaleceniem zakupu tego właśnie sprzętu jaki potrzebujemy . W zależności od sprzętu może być lekarz specjalista lub lekarz pierwszego kontaktu.
2. Fakturę proforma na wybrany wyrób medyczny na zlecenie
3. Oświadczenie o miesięcznych dochodach osoby niepełnosprawnej lub jego opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym.
4. Orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności.
5. Wypełniony wniosek o przyznanie dofinansowania

Po przyznaniu dofinansowania niezbędne jest podpisanie umowy, dokonania zakupu oraz przedstawienie faktury vat/rachunku dla odpowiedniej instytucji.

Potrzebujesz dodatkowych informacji – 

zadzwoń lub napisz

tel : 512 381 841

sklep@ortomid.pl